• raty globalo
  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Aktualności / Czym czyścić okapy kuchenne?

Czym czyścić okapy kuchenne?

Okap przyścienny GLOBALO Vintio 75

Czym czyścić okapy kuchenne?

Czyszczenie okapu to niezbędny warunek, by urządzenie pracowało efektywnie, cicho i długo. Podpowiadamy, czym czyścić okapy kuchenne.

Okapy kuchenne wykonuje się z kilku głównych materiałów, wśród których najczęściej występują:

  • stal nierdzewna INOX: stal chromoniklowa jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysoką  temperaturę oraz wilgoć; najczęściej używa się stali o grubości 0,5-0,8 mm
  • szkło hartowane: proste lub gięte, bezbarwne, białe lub czarne
  • stal lakierowana na dowolny kolor

Niektóre okapy wykonane są także z ceramiki, różnych tworzyw sztucznych, drewna, aluminium, szkła dekoracyjnego, laminatu, cristaplantu, czy nawet perforowanej tkaniny.

 

Czym czyścić okapy kuchenne ze stali nierdzewnej?

Dodatek niklu nadaje powierzchni połysk. Im grubsza jest blacha stalowa, tym okap jest solidniejszy i stabilniejszy. Szlify na stali INOX mają różne natężenie.

Stalowy okap kuchenny GLOBALO CYLINDRO ISOLA

Stalowy okap GLOBALO CYLINDRO ISOLA

 

Okapy ze stali nierdzewnej INOX najlepiej czyścić miękką ściereczką i używać do tego specjalnych środków, które będą powierzchnię pielęgnować. Rekomendujemy do tego spray Berner Inox. Regularne stosowanie spray’u pozwoli dokładnie wyczyścić i zakonserwować stal.

Wykonany ze stali nierdzewnej okap do zabudowy GLOBALO DELICO

Wykonany ze stali nierdzewnej okap do zabudowy GLOBALO DELICO

 

Spray’em Berner możemy czyścić zarówno powierzchnie matowe, jak i polerowane. Preparat eliminuje zabrudzenia, kurz, odciski palców. Elementy stalowe w okapie będą czyste, nabłyszczone i zabezpieczone, gdyż środek pozostawia na powierzchni cienką warstwę ochronną, która przez długi czas zapobiega przywieraniu zanieczyszczeń i ma właściwości antystatyczne. Spray Berner podkreśli naturalne piękno tego szlachetnego materiału.

 

Czym czyścić okapy kuchenne szklane?

Szkło hartowane jest bardzo częstym materiałem wykorzystywanym do produkcji okapów. Przybiera najróżniejsze kształty w zależności od fantazji projektantów i najlepszych parametrów technicznych. Budowa modułowa niektórych okapów sprawia, że w łatwy i szybki sposób można odkręcić element szklany, by dokładnie go wyczyścić.

Szklany okap kuchenny GLOBALO ALTEMO WHITE

Szklany okap GLOBALO ALTEMO WHITE

 

Proces hartowania szkła polega na nagrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury (nawet 640 °C) oraz szybkim schłodzeniu w strumieniu sprężonego powietrza. Dzięki temu szkło zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe. Jest twardsze, a jednocześnie bardziej plastyczne i sprężyste. Jest też bezpieczniejsze, niż zwykłe szkło. W przypadku ewentualnego stłuczenia rozpada się drobne kawałki, a nie na ostre igły. Szkło hartowane ma zwiększoną wytrzymałość, odporność termiczną (od -50 do +200 °C). W okapach krawędzie szkła są oszlifowane.

Szklany okap kuchenny GLOBALO LARTO BLACK

Szklany okap kuchenny GLOBALO LARTO BLACK

 

Do czyszczenia szklanych okapów rekomendujemy spray Berner Active. Skutecznie usuwa smugi i zanieczyszczenia z powierzchni okapów. Ma wysoką wydajność i kremową konsystencję. Wyróżnia się innowacyjną formułą, która usuwa ze szklanych powierzchni brud, pył, tłuszcz i odciski palców. Nie pozostawia smug i ma właściwości antystatyczne. Oprócz okapu kuchennego wyczyścisz nim także  szyby okienne, lustra, reflektory oraz inne szklane powierzchnie. Jeśli zabrudzenie jest bardzo duże, warto pozostawić preparat na kilka minut na danej powierzchni i dopiero później wytrzeć go przy użyciu ściereczki lub ręcznika papierowego.

 

Czym czyścić okapy kuchenne ze stali lakierowanej?

Stal lakierowana przy produkcji okapów jest malowana proszkowo na wybrany kolor. Technologia ta sprawia, że na malowanej powierzchni nie powstają zacieki, a kolor jest jednolity. Marka Globalo jest w stanie pomalować Twój okap na dowolny kolor.Stal lakierowana na kolor czerwony - okap GLOBALO CYLINDRO ISOLA

Stal lakierowana na kolor czerwony – okap GLOBALO CYLINDRO ISOLA

 

Stal lakierowana stosowana w okapach kuchennych jest odporna na korozje, wysoką  temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Technologia malowania proszkowego to nakładanie na dokładnie oczyszczoną powierzchnię stali farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego.Stal malowana na biało - okap przyścienny GLOBALO NOMINA WHITE

Stal malowana na biało – okap przyścienny GLOBALO NOMINA WHITE

 

Do czyszczenia stalowych okapów lakierowanych na różne kolory polecamy spray Berner Wonderclean. Preparat ten zawiera silikon, nabłyszcza oraz pozostawia warstwę ochronną. Jest bardzo wydajny, więc wystarczy niewielką ilość nanieść na powierzchnię okapu, po czym oczyścić całość miękką szmatką. Następnie należy wypolerować okap, używając czystej i suchej ściereczki, aż do osiągnięcia docelowego połysku. Jeśli okap jest tylko trochę zabrudzony, wystarczy spryskać sprayem ściereczkę.

 

Czym czyścić filtry metalowe w okapie?

Filtry metalowe w okapie kuchennym wyłapują z powietrza cząsteczki tłuszczu, który osadza się na aluminiowych siateczkach, z których są zbudowane. Im intensywniejsze gotowanie, tym siateczki szybciej się zapychają, a okap przestaje być skuteczny.

Filtry metalowe zalecamy myć raz w miesiącu. Wystarczy je wyjąć z okapu chwytając za odpowiedni uchwyt. Filtr metalowy można umyć ręcznie w płynie do mycia naczyń lub w zmywarce nastawionej na niską temperaturę i pozbawionej innych naczyń w środku.

Czyszczenie okapu kuchennego to także przecieranie kurzu, który gromadzi się na metalowych maskownicach (kominach), jeśli stosujemy okap podłączony do wentylacji.

Regularnie czyszczony i pielęgnowany okap będzie nam służył wiele lat. Kilka minut poświęconych na usunięcie nagromadzonych zabrudzeń sprawi, że będziemy cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w domu oraz estetycznym urządzeniem. Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, zadbajmy o to, by była higieniczna.