• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Jaki okap kuchenny do bloku? Wybierz mądrze!

Jaki okap kuchenny do bloku? Wybierz mądrze!

Okap kuchenny do bloku Globalo Lomero

Jaki okap kuchenny do bloku? Wybierz mądrze!

Gromadzące się w mieszkaniu wilgotne opary, tłuszcz i brud swoje źródło mają głównie w kuchni. To gotowanie, smażenie i pieczenie powodują, że powietrze w domu się zanieczyszcza. Podpowiadamy, jaki okap kuchenny do bloku będzie najlepszy.

Okap kuchenny do bloku Globalo Nomina

Po co okap kuchenny w bloku?

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest filtrowanie powietrza w kuchni. Jest to niezbędny proces, jeśli chcemy, by miejsce, w którym gotujemy, spożywamy posiłki i spędzamy sporo czasu, było czyste i higieniczne. To ważne, gdyż kontakt z żywnością ma tam miejsce 24h/dobę.

Powietrze w kuchni powinno być oczyszczane, niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku czy w domu jednorodzinnym. Zagrożenia w obu przypadkach są podobne. W kuchni bez okapu tłuste cząsteczki brudu gromadzą się na meblach, ścianach i pozostałych sprzętach. Dym, przykre zapachy, spalenizna wnikają w firanki, obrusy czy tapicerkę mebli. Kuchnia z miesiąca na miesiąc staje się brudniejsza i, prędzej czy później (zwykle prędzej) wymaga remontu.

Jaki okap kuchenny do bloku?

Okapy kuchenne dzielimy na dwie główne kategorie, które różnią się sposobem podłączenia i funkcjonowania:

  • wyciągi, czyli okapy podłączone rurą do zewnętrznego kanału wentylacyjnego
  • pochłaniacze, czyli okapy niepodłączone rurą, tylko pracujące na filtrze węglowym

 

Okap kuchenny do bloku Globalo Lagardio

Pierwszą zatem decyzją dotyczącą wyboru okapu do bloku, powinno być zdecydowanie się na którąś z tych dwóch opcji. Zasada jest taka, że zawsze najlepiej wybrać wyciąg. Jest on bardziej skuteczny i cichszy. Skuteczność wyciągu wynika z tego, że opary wyprowadzane są na zewnątrz i nie wracają do pomieszczenia. W przypadku pochłaniacza para wodna filtrowana jest przez węgiel aktywny znajdujący się w filtrze węglowym, w którym zatrzymują się nieprzyjemne zapachy, po czym powietrze jest ponownie wpuszczane do kuchni. Siłą rzeczy skuteczność tego pierwszego rozwiązania jest więc większa.

Okap kuchenny w bloku – sprawdź regulamin spółdzielni

O ile w budownictwie jednorodzinnym zwykle nie ma tego problemu, o tyle w budynku wielorodzinnym i wielokondygnacyjnym najważniejszą kwestią jest konstrukcja systemu wentylacyjnego.

Od dawna większość budynków wyposażano w tzw. wentylację grawitacyjną (czyli naturalną). Jest to, powstałe na skutek różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, zasysanie powietrza (ciągu) przez kominy. Jest to nieustający strumień powietrza niewspomagany przez żadne urządzenia mechaniczne.

Jeśli w budynku, w którym mieszkasz, inwestor nie przewidział osobnego kanału wentylacyjnego, zamontowanie okapu kuchennego jako wyciągu będzie niemożliwe. Dlaczego? Wyobraź sobie, że podłączasz rurą wyciąg w swojej kuchni do zbiorczej wentylacji grawitacyjnej. Od tego momentu każde jego uruchomienie spowoduje, że wszystkie opary z Twojego gotowania przenikną do mieszkań sąsiadów! Dodatkowo zaburzy to naturalną wentylację grawitacyjną w budynku.

Jeśli w bloku jest osobny kanał wywiewny (poza naturalną wentylacją grawitacyjną), ale przewody są zbiorczo poprowadzone i się tylko rozgałęziają do poszczególnych mieszkań – to też nie można zamontować okapu w trybie wyciągu.

Okap kuchenny do bloku Globalo Amadio

W nowszych budynkach stosuje się też wentylację mechaniczną, czyli wspomaganą silnikiem. Wtedy, jeśli oprócz kanału dedykowanego tej wentylacji mechanicznej, istnieje dodatkowy przewód (komin) wentylacyjny, zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań, by instalować wyciąg.

Niektórzy zarządcy nieruchomości wprowadzają też ograniczenia związane z maksymalną wydajnością okapu. Bywa np. tak, że nie może ona przekraczać 200 m3/h.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy podłączyć w bloku okap do wentylacji – koniecznie dowiedz się, czy w budynku, w którym mieszkasz, jest to możliwe.

Wyciąg do bloku

Jeśli brak jest przeciwwskazań, by w bloku zamontować wyciąg, proponujemy model, który jest cichy, wydajny oraz dyskretny.

Okap kuchenny do bloku Globalo Lomero

Okap do zabudowy Globalo Lomero ma wydajność maksymalną 580 m3/h, pracuje cicho, gdyż na I biegu poziom dźwięku wynosi jedynie 48 dB. To parametry, które świetnie poradzą sobie nawet z bardziej przestronną kuchnią, czy kuchnią otwartą na salon/pokój. Montując okap Lomero w bloku, pamiętaj o prawidłowej instalacji. Użyte rury powinny być gładkie i możliwie krótkie. Zalecamy wykorzystanie rur z PCV o średnicy dokładnie takiej, jaka widnieje na wylocie okapu. Im krótsza jest rura odprowadzająca opary i im mniej zakrętów zastosujemy, prowadząc ją do kratki wentylacyjnej, tym nasz okap będzie cichszy i wydajniejszy.

Pochłaniacz do bloku

Instalacja pochłaniacza kuchennego w bloku w żaden sposób nie ingeruje w zastany system wentylacyjny, więc bez obaw można go zamontować praktycznie w każdej kuchni. Większość dostępnych na rynku okapów może pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Wystarczy, że w okapie kuchennych zamontujemy wymienny filtr węglowy i stanie się on pochłaniaczem.

Istnieją jednak egzemplarze, które przewidziano wyłącznie do pracy jako pochłaniacze. Tych nie można podłączyć do wentylacji. Jednym z takich modeli jest poniższy okap wyspowy.

Okap kuchenny do bloku Globalo Serina

Okap kuchenny Globalo Serina wyglądem przypomina nowoczesną lampę. Montuje się go do sufitu na mocnych, stalowych linkach, które można regulować. Jest nie tylko pochłaniaczem, który zbierze znad kuchenki nieprzyjemne opary, ale także interesującym elementem wystroju wnętrza. Docenią go zwłaszcza posiadacze wyspy kuchennej w kuchni otwartej na salon, w którym przyjmowani są goście. Zachwyt odwiedzających gwarantowany!

Jaki okap kuchenny do bloku – podsumowanie

Na koniec w skrócie przedstawimy najważniejsze informacje zawarte w poradniku:

  • okapy kuchenne pracują w trybie wyciągu (obieg otwarty) lub pochłaniacza (obieg zamknięty)
  • w bloku zawsze można zamontować pochłaniacz
  • jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (przewidziano osobny kanał wentylacyjny) – zalecanym okapem kuchennym do bloku jest wyciąg
  • gdy w bloku funkcjonuje wyłącznie wentylacja grawitacyjna (naturalna), montaż okapu w trybie wyciągu jest niemożliwy
  • przed zakupem i montażem okapu, zawsze sprawdź regulamin spółdzielni i skonsultuj decyzję ze specjalistą