• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Rury do okapu i montaż urządzenia – 5 złotych zasad

Rury do okapu i montaż urządzenia – 5 złotych zasad

Okap kuchenny GLOBALO Sareto 60.3

Rury do okapu i montaż urządzenia – 5 złotych zasad

Rury do okapu są niezbędne, gdy chcemy, żeby okap kuchenny pracował w trybie wyciągu. Podłączony do wentylacji będzie cichszy i bardziej skuteczny.

Okapy kuchenne mogą pracować w 2 trybach:

  • trybie wyciągu, który oznacza, iż urządzenie zostało podłączone rurą do kanału wentylacyjnego i wszystkie nieczystości powstające z gotowania usuwane są na zewnątrz pomieszczenia i budynku
  • trybie pochłaniacza, który jest obiegiem zamkniętym – powietrze jest zasysane przez urządzenie, następnie nieprzyjemne zapachy są neutralizowane, a wilgoć pochłaniania przez filtr węglowy, by na koniec (już oczyszczone) wróciło ono do pomieszczenia

Wszystkim naszym klientom radzimy, by (jeśli tylko jest taka możliwość) podłączyli okap do wentylacji. Będzie on wtedy skuteczniejszy i cichszy. Są to 2 cechy, na których najbardziej zależy polskim konsumentom. Żeby podłączenie było prawidłowe, przygotowaliśmy 6 złotych zasad, którymi warto się kierować podczas instalacji okapu.

  1. Rury do okapu najlepiej okrągłe

Do podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego najlepiej użyć gładkich, prostych rur okrągłych z tworzywa sztucznego (PCV). Średnica rury zależy od średnicy wylotu silnika okapu i zwykle jest to fi 10, fi 12,5 lub fi 15.

 

rury do okapu okragle fi 15

 

Kanały okrągłe stawiają najmniejsze opory przepływu powietrza i nadają się do montażu nawet w dużych pomieszczeniach. Wykonane są one z niezapalnego tworzywa sztucznego, które spełnia międzynarodowe normy budowlane. Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia z innymi elementami systemu wentylacyjnego. Bez problemu można je docinać do docelowej długości za pomocą zwykłej, ręcznej piłki do metalu. Rury z PCV nie ulegają korozji i służą niezawodnie przez wiele lat.

2. Rury do okapu prostokątne

W niektórych przypadkach bardziej wskazane i wygodne jest użycie kanałów płaskich. Wynika to z konstrukcji samego okapu lub ze sposobu jego podłączenia do wentylacji. Na przykład w przypadku okapów sufitowych często używane są kanały płaskie. Również okapy blatowe, których system wentylacyjny poprowadzimy w podłodze, wymagają kanałów prostokątnych.

 

rury do okapu plaskie 9 22 cm

Przykładowo: odpowiednikiem rury okrągłej fi 15 jest kanał płaski 9 cm x 22 cm. Kanały płaskie także wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego i mają dokładnie takie same właściwości oraz sposoby łączenia.

3. Rury do okapu – bez zbędnych załamań

Podłączając okap do wentylacji, zwróćmy uwagę, by montować rury, unikając kątów prostych. Najlepsze będą delikatne łuki pod kątem 45 stopni. Kanał odprowadzający powinien być możliwie krótki, wtedy okap będzie chodził ciszej i skuteczniej. Minimalna zalecana długość kanału to 30 cm w przypadku, gdy montujemy okap tuż nad lub pod kratką wentylacyjną. Dopiero wtedy warto zamontować na rurę kolanko. Dzięki temu sprawimy, że siła wyrzutu powietrza z silnika nie spowoduje jego powrotu do pomieszczenia.

 

rury do okapu okap przyscienny skosny globalo altara 90

 

4. Rury do okapu wyciszone

Okap pracuje dzięki silnikowi o odpowiedniej mocy. Jego zadaniem jest zasysanie zanieczyszczonego powietrza z kuchni i wyprowadzanie go rurą poza pomieszczenie. Powoduje to pewien poziom hałasu. Mamy jednak wpływ na to, czy okap pracuje cicho. Przede wszystkim wybierajmy takie modele, które na biegu początkowym mają głośność poniżej 50 dB. To oznacza, że wyciąg pracuje cicho.

 

rury do okapu okap przyscienny globalo divida 60

 

Jeśli zależy nam na jeszcze niższym poziomie dźwięku, możemy wyciszyć rury do okapu (np. wełną mineralną). Rury zwykle zabudowuje się metalową maskownicą (tzw. kominem), której długość zależy od długości rury. Maskownice mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne.

5. Odpowiednia średnica rury do okapu

Średnicę rury do okapu dobieramy względem średnicy wylotu z silnika. Zalecamy unikać redukcji tej średnicy. Spowoduje to wzrost głośności pracy urządzenia oraz jego zmniejszoną skuteczność. Jeśli redukcja jest konieczna, bo wejście do komina jest mniejsze, niż wyjście z turbiny okapu – redukcję zastosujmy dopiero przy wejściu do kanału wywiewnego. Im dalej od silnika jest redukcja – tym lepiej dla funkcjonowania naszego urządzenia.

Ogólne zasady podłączenia okapu do wentylacji

Oprócz zastosowania odpowiedniej rury, podczas montowania i użytkowania okapu należy pamiętać o pozostałych, ważnych zasadach, które sprawią, że będziemy cieszyć się efektywnym i cichym urządzeniem. Oto najważniejsze z nich:

  • zamontuj okap na odpowiedniej wysokości – zależy ona od rodzaju okapu (przyścienny skośny lub standardowy, wyspowy, sufitowy etc.) oraz od rodzaju płyty grzewczej (gazowa lub elektryczna); zbyt niskie zamontowanie okapu nad kuchenką może spowodować jego uszkodzenie, a zbyt wysokie – nieskuteczne działanie
  • zamontuj okap na solidnej ścianie – betonowej, z pustaków lub z cegieł; okap zamontowany na ścianie kartonowo-gipsowej może być zbyt głośny w użytkowaniu, gdyż ściana taka jest pusta w środku i może rezonować niczym korpus gitary czy skrzypiec
  • regularnie czyść okap w tym szczególnie filtr metalowy, który odpowiedzialny jest za wyłapywanie cząsteczek tłuszczu i brudu – na aluminiowych siateczkach osadza się brud powstający podczas gotowania, jeśli zaniedbamy jego czyszczenie, przestanie być drożny i jego działanie będzie znikome; filtry metalowe najczęściej można myć ręcznie lub w niskich temperaturach w zmywarce (najlepiej bez innych brudnych naczyń w środku)

Okap do kuchni kupujemy po to, by oczyszczał powietrze, w którym unoszą się najróżniejsze substancje powstałe podczas gotowania. Para wodna, tłuszcz, brud, kurz oraz inne szkodliwe cząsteczki powstałe na skutek procesów spalania powodują, że powietrze jest niezdrowe. By je oczyścić i cieszyć się optymalną aurą we własnym domu – zadbajmy o prawidłowe podłączenie okapu do wentylacji.